Kilo almak ne kadar kolay aslında değil mi? 3-5 hafta dikkat etmezsen şişiveriyorsun? Bakalım neler yapmamalıymışız?

Doymayacak gibi yemek yemeyin

Doymayacak gibi yemek yemeyin

Bakıyorum da son dönemlerde herkes deli gibi yiyor. Birinci porsiyon bitmeden, başka ne yesem diye düşünür olduk. Bunun adına açgözlülük mü diyelim, hızlı yemek mi diyelim yoksa gerçekten doymamak mı diyelim bilmiyorum ama artık yavaş yemeyi ve az yemeyi öğrenmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.

Karbonhidratlı gıda yemeyin.

Karbonhidratlı gıda yemeyin.

Karbonhidratlar da hani lezzetsiz değil. İnsanın pizzadır, kurabiyedir,börektir, çörektir birşeyler canı sürekli istiyor. Ama karbonhidratlı gıdalar özellikle makarna, pilav gibi gıdalar çok çabuk acıkmanızı sağladığı gibi kilo alma hızınızı da artırıyor. İyisi mi artık karbonhidratlı gıdalar yerine daha çok et, tavuk, yoğurt gibi proteinli gıdalar tüketinFast Foodlardan, hazır gıdalardan uzak durun.

Fast Foodlardan, hazır gıdalardan uzak durun.

Her ne kadar lezzetli de olsa hamburger, pizza gibi gıdaların içinde et ve ekmekten çok daha fazlası var. Zaten geçenlerde McDonalds'ın etinin yağ ağırlıklı olduğu ortaya çıktı.Halbuki o kadar lezzetli yiyecekler ki keşke zararlı olmasalardı. 

Hazır gıdalar da aynı şekilde zararlı. Hammaddesi doğal olmayan hiçbir şeyi tüketmemeye çalışın. Son günlerde oldukça ilgi çekici hale gelen organik gıdalar aslında yüzyıllardır,hormonlar ortaya çıkmadan tükettiğimiz şeyler. Fakat bu dönemde hem pahalı olması hem de güvenilir olmaması canınızı sıkıyor olsa da, yakınınızdaki köylere giderek hem ucuz hem de güvenilir olan gıdaları tercih edebilirsiniz. 

Bol bol su için.

Bol bol su için.

Su gibisi yok be. Çay, kahve, kola, soğuk sıcak herhangi birşey tutamıyor suyun yerini. Günde ne kadar az su içerseniz kilo alma hızınız o kadar artar. Su yağ yakmanın yanında aynı zamanda depolanmış yağları parçalama işlemi de gördüğü için müthiş sağlıklı bir içecektir. 

Sadece su içerek yapılan su diyeti bile mevcut. Her ne kadar sadece su içmek çok mantıklı olmasa da gerçekten su diyeti iyi zayıflama konusunda. 

Su içmek vücutta detoks etkisi yapar ve toksin maddeleri atmanıza yardımcı olur.

Vücudun ödem atmasına yardımcı olur.

Günde en az 2 litre su içen bireylerin, diğer bireylere nazaran daha az baş ağrısı çektiği, daha az kilolu olduğu bir gerçektir. 

Artık bırakın çaya, kahveye şeker atmayı.

Artık bırakın çaya, kahveye şeker atmayı.

Bunu çevrenizden de her gün 1000000 kere duyuyorsunuzdur. Evet biliyorum, ben de yıllarca 3 şeker attım küçücük çay bardağına. Ama o kadar zararlı ki, resmen gelecekteki hastalıklara davetiye çıkarıyorsunuz. Başta diyabet yani şeker hastalığı olmak üzere bir çok hastalık fazla şekerden olabiliyor. 

Günde 5-6 bardak çay ya da kahve içiyorsanız hele vay halinize. Bırakmak için şunu düşünün. Günde 20 tane filan şeker yediğinizi. Ya da bana inanmıyorsanız bir gün akşama kadar 20 tane şeker yiyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Sporsuz zayıflamayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Sporsuz zayıflamayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Yalana gerek yok, sporsuz zayıflarsanız oranız buranız sarkar. Spor düzgün ve dengeli zayıflama için olmazsa olmaz bir kriter. Spor yapmaktan nefret bile ediyorsanız, yapmak zorunda olduğunuzu bilin. En kötü ihtimal bir step tahtası alın, dizi inerken 100 kere inip çıkın. Televizyon karşısında spor, size daha ne önerelim. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları