Şarkı söylemese de her insan dinleyerek müzik piyasasına bir şekilde dahil olmuş oluyor. İnsanlar sevdiği şarkıcıların müzik cdlerini alarak, konserlerine giderek şarkılarını severek dinlediği kişilerin para kazanmasını da sağlamış oluyor. 2016 yılı da sanatçıların kazançlarının giderek arttığı bir yıl oldu. Özellikle kadın şarkıcıların kazandığı yüksek paralar dudak uçuklattı.

Müzik, günümüzün en önemli ve çok kazandıran uğraş alanlarından birisi. Müzikle hiç ilgisi olmayan insan sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Hal böyle olunca bu piyasanın finans hacmi ne kadar olduğu merak ediliyor. Bizde sizler için bu piyasada boy gösteren isimlerin ne kadar kazandıklarını araştırdık. 2016 yılının en çok kazanan kadın şarkıcısı 170 milyon dolarile Taylor Swift oldu. Taylor Swift geçen sene ise yaklaşık 85 milyon dolar para kazanmıştı. 2016 yılı güzel sesli şarkıcıya uğurlu geldi ve kazancını iki katına çıkarmış oldu. “1989” isimli albümünün dünya turnesine çıkması bu kazancı elde etmesinde büyük rol oynadı.  Taylor Swift kazandığı bu para ile kendisini en yakından izleyen rakibi Adele’e bile neredeyse 90 milyon dolar fark attı.

Adele, 80.5 milyon dolarlık kazancı ile ikinci sırayı alırken üçüncü 76.5 milyon dolar ile Madonna onu takip etti. Adele, kazancının büyük bir kısmını albüm satışları sonrasında elde etti. 

Madonna’nın peşinde ise 75 milyon dolar ile Rihanna yeraldı. 2016 yılının en çok kazanan kadın şarkıcılarından ikinci, üçüncü ve dördüncü şarkıcıların kazançları birbirlerine yakınken liste uzadıkça kazançları arasındaki fark da artmaya başladı.

Pop müziğinin başarılı sanatçılarından Beyonce 54 milyon dolar ile listenin beşinci sırasında bulunuyor.

Kate Perry 41 milyon dolarla altıncı sırada kendisine yer bulurken Jennifer Lopez 39.5 milyon dolarlık kazancı ile yedinci sırada yeraldı. 

Listede dikkat çeken unsur, yeni nesil sanatçıların kazançlarının pop müziğinde kendisine önemli bir yer edinmiş dünyaca ünlü sanatçıların kazançlarından daha çok olması. Pop müziğinin yapı taşlarından sayılan Madonna, Rihanna gibi önemli kadın sanatçıların kazancı birinci sırada yer alan Taylor Swift’in kazancının neredeyse yarısı durumunda. Bu durum da bizlere gösteriyor ki albümleri dünya çapında yapılan turnelerle insanlara tanıtmak daha fazla kişiye ulaşıyor ve sanatçının kazancını oldukça farklı bir noktaya getiriyor. Taylor Swift’ten sonraki sırada bulunsalar da aslında listenin başlarında bulunan bu kadın sanatçıların kazançları oldukça iyi bir durumda.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları