Spor, hayatımızın her alanında bize fayda sağlayan faydalı bir uğraş olma özelliğiyle oldukça önemli. Birçok insan profesyonel olarak olmasa da amatör bir şekilde spor ile ilgileniyor. Ancak bazı insanlar sporu para kazanma aracı olarak da kullanıyor.

Üstelik spor ile para kazananların sayısı bir hayli fazla. Bunun yanında spor ile para kazanma, başka işler yapılarak kazanılan paranın da oldukça üstünde. En çok kazanan kadın sanatçılardan ve en çok kazanan erkek sanatçılardan önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Şimdi ise farkı bir dünyanın kapılarını aralayacağız. Spor dünyası, 2016 yılında da diğer sektörlere neredeyse fark attı. 

Real Madrid futbol takımında 7 numaralı formayı giyen Portekizli Cristiana Ronaldo, 2016 yılında kazandığı 88 milyon dolar ile spor dünyasında en çok kazanan kişi olmayı başardı. Real Madrid’le devam eden futbol serüveni için 2021yılına kadar sözleşme imzalayan Ronaldo, bu sözleşme ile 23 milyon Euro para kazandı. Aynı zamanda nike markası ile yaptığı reklam anlaşması da Ronaldo’ya oldukça fazla bir getiri sağladı. Bunun dışında otel zincirleri de bulunan Ronaldo, bu serveti ile 2016 yılındaki en çok kazanan sporcu oldu. 

Ronaldo, kazandığı serveti ile en yakın rakibi Messi’ye 7milyon dolar kadar fark attı. Barcelona’da forma giyen ünlü futbolcu Lionel Messi, 2016 yılında 81.4 milyon dolar kazandı. Messi, futbol dünyasında kazandığı para haricinde kazancının önemli bir kısmını oynadığı reklam filmlerinden aldı. THY, Lays gibi ünlü markaların reklam filminde oynayan Messi, toplam kazancı ile spor dünyasında en çok kazanan ikinci sporcu oldu.2016 yılında en çok kazanan sporcuların ilk ikisi futbol dünyasında bulunsa da NBA takımlarında Cleveland Civeliers’te forma giyen Lebron James 77.2 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

2016 yılında en çok kazanan dördüncü sporcu ise tenis dalında dünyaca tanınan Roger Federer oldu. Roger Federer’in 2016 yılındaki kazancı 67.8 milyon dolar. 

Roger Federer’i takip eden beşinci en çok kazanan sporcu ise yine başka bir NBA yıldızı Kevin Durant oldu. Kevin Durant 2016 yılında tam 56.2 milyon dolar kazanarak en çok kazanan sporcuların arasına adını yazdırmayı başardı.

Spor dünyasında kazanılan bu rakamlar, dünyanın en çok kazananları listesinde de yer aldı. Ronaldo, 88 milyon dolarlık kazancı ile 2016’da dünyada en çok kazanan 7. ünlü oldu.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları