Eğitim hayatında başarılı bir öğrenci olup iş hayatında daha verimli çalışın. Aileniz, çevreniz ve tüm yaşantınız için daha faydalı ve bilinçli biri olmanız mümkün.

Bu yazıda okuyacağınız 6 adımı uygulayarak beyninizi güçlendirmeniz çok kolay. Bu yöntemler sayesinde daha akıllı ve hafızası kuvvetli biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece kararlı ve düzenli bir şekilde adımları yerine getirmek.

1. Egzersiz

Bilimsel egzersizler değil tabiki de. Yapmanız gereken şey düzenli fiziksel aktivitelere sahip olmanız. 

Düzenli bir şekilde fiziksel aktivitelerde bulunmak beyindeki kan akışını arttırır, sinir koruyucu bileşiklerin üretimini teşvik eder, beyin fonksiyonlarını engelleyen ve inmeye yol açabilen kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır. Yanlış anlamadınız, ne kadar hareket ederseniz o kadar iyi.2. Bolca Omega-3 Yağları

Olmazsa olmazlar arasındadır. Zeka ve hafıza ile ilgili her yazıda mutlaka omega-3 ile ilgili bir tavsiyeye rastlamanız mümkün. 

Omega-3 yağları beyninizin ve tüm vücudunuzun düzgün bir şekilde çalışması için son derece önemlidir. Aynı zamanda bu yağlar vücudunuz tarafından sentezlenemezler.

Omega-3 almanın tek yolu dışarıdan temin etmektir. Bu yüzden sık sık balık, karaciğer vb. Omega-3 oranı yüksek gıdalar tüketmelisiniz. Düşük omega-3 alımı alzeimer hastalığının erken başlamasına yol açabilir. 

3. Ellerinizle Yazın

Teknoloji hayatımıza dahil oldukça işlerimiz kolaylaşıyor. Aynı zamanda beynimize düşen görevler de azalıyor. Bu yüzden beyin tembelleşiyor.

Hatta artık neredeyse yazı bile yazmıyoruz. En azından günlük tutarak bir miktar yazı yazmalısınız. Yazı yazmak, beynin uykuda kalmış bölümlerini uyandırıp harekete geçirir. Bu sayede daha aktif ve daha güçlü bir beyne sahip olabilirsiniz.

4. Daha Çok Vitamin D

Omega-3 kadar önemlidir. Vitamin D içeren besinler hafızanız için son derece faydalıdır. Peki nasıl temin edebilirsiniz? 

Besinlerden alabileceğiniz gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalarak da alabilirsiniz. Eğer güneşli günlerin az olduğu bir bölgede yaşıyorsanız besin takviyesi yapmak zorundasınız.

5. Yeni Bir Tecrübe Edinin

Daha önce hiç ilgilenmemiş olduğunuz bir alana yönelin. Örnek olarak yeni bir yabancı dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. 

Yeni bir beceriye hakim olmak beyninizde yeni nöron rotaları oluşturur. Böylelikle hem beyninizi güçlendirecek hem de yeni bir yetenek sahibi olacaksınız. Bir taşla iki kuş! 

6. Beyin Egzersizleri Yapın

Ve son olarak beyin egzersizleri de mutlaka olmalıdır. Bunun en güzel yolu en ufak şeylerde bile akıllı telefonunuzu kullanmaktan vazgeçin. 

Örneğin küçük hesaplamaları zihninizden yapmaya çalışın. Bilmediğiniz bir yere gidiyorken GPS yerine beyninizi kullanın. Bu tür basit egzersizlerle beyninizi geliştirin.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları