D Vitamini sağlığımız için son derece önemlidir. Bir hormon olarak, vücudumuzun hücrelerinin sağlıklı kalmaları ve gerektiği gibi çalışmaları için çeşitli rollere sahiptir.
Çoğu insan doğal yollardan D vitamini alamadığı için günümüzde takviyeleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor.
Bütün bunlarla birlikte nadir de olsa bu vitaminin yüksek seviyelere ulaşıp vücutta zehir etkileri yapması da mümkündür.

Eksikliği ve Aşırı Alınması

D vitamini, kalsiyum emilimini, bağışıklık fonksiyonunu ve kemik,kas ve kalp sağlığını korumada görev alır. Yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve cildiniz güneş ışığına doğrudan maruz kaldığında vücudunuz tarafından da üretilebilir. 

Genellikle yağlı balıklarda bulunur. Bunun dışında çoğu gıdalar D vitamini zenginliğine sahip değildir. Aynı zamanda insanlar D vitamini üretebilmek için yeterince güneş ışığına maruz kalmazlar.

Bu nedenlerden dolayı D vitamini eksikliği oldukça yaygındır. Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanın bu vitaminden yeterince yararlanamadığı düşünülmektedir. 

Takviye çeşitleri de oldukça yaygındır. D2 ve D3 vitaminleri destek amaçlı alınabilir. D3 genelde güneşe maruz kalma durumunda üretilir ve hazır olarak hayvansal ürünlerde bulunur. D2 ise bunun aksine bitkilerde oluşur.

D3 vitamininin kan seviyelerini D2'den çok daha iyi arttırdığı tespit  edilmiştir. Ancak aşırı miktarda D3 vitamini uzun süre zarfında vücutta aşırı miktarda birikmeye neden olabilir.

D vitamini zehirlenmesi, kan seviyeleri çok fazla yükseldiğinde ortaya çıkar. Vitamin vücut yağında depolandığından dolayı ve yavaş yavaş kan dolaşımına katıldığından dolayı zehir etkileri, takviye almayı bıraktıktan sonra bile birkaç ay devam edebilir.

Tabii ki bu zehirlenme yaygın değildir. Kan seviyelerini takip etmeden sürekli yüksek doz takviye alan insanlarda ise görülmesi olağandır. Aslında zehirlenme sadece takviyelerden olmaktadır. Sürekli bir şekilde güneş ışığına maruz kalarak veya doğal yollardan beslenerek D vitamini almakla tehlikeli kan seviyelerine ulaşamazsınız. 

Aşırı D vitamini almanın 6 ana yan etkisi bulunmaktadır. 1. Yüksek Kan Seviyeleri

Kanınızda yeterli miktarda D vitamini bulunması, bağışıklığınızı arttırır, osteoporoz ve kanser gibi hastalıklardan korunmanızda etkili olabilir. 

Bununla birlikte aşırı miktarda D vitamini takviyesi alırsanız çok yüksek kan seviyelerine ulaşma ihtimaliniz vardır. Bu her ne kadar düşük ihtimal de olsa mümkündür. Yakın tarihde yapılan bir araştırmada 10 yıllık süre boyunca 20.000'den fazla insan incelendi ve sadece 37 kişinin yüksek kan seviyesine sahip olduğu tespit edildi. Bununla birlikte sadece bir kişi zehirlenme seviyesine ulaşmıştı.

Tanık olunan bir başka vakıada ise, bir kadın ki ay süreyle D3 vitamini takviyesi aldı. Alınması gereken normal dozun tam 47 kat üzerinde tüketti. Kadın, yorgunluk, unutkanlık, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerden sonra hastaneye başvurdu.

Alınması gereken normal doz ise 100 ng/ml'dir. Bundan daha fazlası zararlı olabilir. Eğer zehirlenme belirtileri görürseniz bir uzmana danışmalısınız.

2. Yüksek Kan Kalsiyum Seviyeleri

D vitamini aynı zamanda, yediğiniz gıdalardanedindiğiniz kalsiyumu vücudunuzun emmesine yardımcı olur. Aslında bu vitamininen önemli görevlerinden birisi de budur.

Bununla birlikte yüksek dozlarda D vitaminialımı kan kalsiyumu tehlikeli düzeylere ulaşabilir.

Hiperkalsemi semptomları veya yüksek kankalsiyum seviyelerinin belirtileri şunlardır:

·        Sindirim sistemi rahatsızlığı(kusma, mide bulantısı ve ağrısı gibi),

·        Yorgunluk, baş dönmesi,

·        Aşırı susuzluk,

·        Sık idrara çıkma,

Kan kalsiyumunun normal aralığı 8.5-10.2mg/dl'dir.

Konuyla ilgili yapılan testlerde altı aysüreyle günlük 50.000 IU seviyesinde D vitamini alan yaşlı bir adam, defalarcayüksek kalsiyum düzeyleri ile ilgili belirtilerle hastaneye kaldırıldı.

Yine benzer bir araştırmada iki erkek aşırı dozlarda D vitamini alması sonucu hastaneye kaldırıldı. Sonucunda yüksek kalsiyum düzeyleri tespit edildi. Dahası, bu kişiler takviyeleri almayı bıraktıktan sonra seviyelerin normal düzeye düşmesi bir yıl sürdü.

3. Mide Bulantısı, Kusma ve İştahsızlık

Yukarıdaki madde bahsettiğimiz gibi, çok fazla D vitamini takviyesi, kandaki kalsiyum seviyesinin aşırı yükselmesine neden olabilir. 

Bunun etkileri bulantı, kusma ve iştahsızlıktır. Bununla birlikte bu belirtiler herkeste gözükmeyebilir. Ancak bu belirtiler ile başvuran hastalarda yüksek dozda D3 vitamini alımı görülmüştür. 

Bu ve benzeri çalışmalarda yüksek doz D vitamini takviyesinin, yüksek kan kalsiyum seviyeleri nedeniyle bulantı, kusma ve iştahsızlığa neden olduğu tespit edilmiştir.

4. Mide Ağrısı, Kabızlık ve İshal

Bu rahatsızlıklar genellikle gıda intoleransları veya bağırsak sendromları ile ilgili yaygın sindirim şikayetleridir. 

Aynı zamanda bu rahatsızlıklar vitamin D zehirlenmesinin neden olduğu yüksek kalsiyum düzeylerinin belirtileri olabilir.

Genellikle bu belirtiler, eksikliği gidermek için yüksek dozda D vitamini takviyesi alan kişilerde görülür. Bu belirtiler her kişide gözükmeyebilir.

5. Kemik Erimesi

D vitamini doğru düzeylerde alındığında kalsiyum emilimine ve kemik metabolizmasına oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kemiklerin korunmasında önemli bir role sahiptir.

Bununla birlikte, D vitamininin yanlış bir şekilde alınması kemik sağlığına zararlı olabilir. Bazı araştırmalar aşırı D vitamini alımının kandaki K2 vitamini seviyesini düşürebileceğini söylenmektedir. 

K2 vitamininin en önemli fonksiyonlarından biri, kalsiyumları kemiklerde tutmaktır. Çok fazla D vitaminin ise K2 vitamininin aktivitesini azaltabileceği düşünülmektedir.

Kısacası D vitamini kalsiyum emilmesi için önemli olsa da, yanlış tüketim K2 aktivitesine etki ederek kemik kaybına neden olabilir.

6. Böbrek Yetmezliği

Bilinçsizce D vitamini kullanımı genellikle böbrek hasarlarına neden olur. Birçok yaşanmış olaylardan bu yanlış kullanımın böbrek yetmezliğine sebep olduğuna da tanık olunmuştur. 

Bu olaylar çokça yaşanmıştır. D vitamini zehirlenmesi hafif veya şiddetli derecede böbrek hasarlarına neden olmuştur. Aynı zamanda bu böbrek hasarlarının sadece sağlıksız böbrek sahiplerinde değil, sağlıklı böbreklere sahi olan insanlarda da görülmektedir.

Genel Özet

Doğru kullanıldığında D vitamini takviyeleri son derece yerinde olabilir. Tabii ki en doğrusu doğal yollardan düzenli bir şekilde beslenmektir. Ancak anormal durumlarda takviye almanız gerekirse, sürekli kan seviyelerinizi takip edip doğru dozu aşmamanız gerekir. Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları