Serbest sürüş özellikle son zamanlarda piyasaya çıkan araçlarda sık sık karşımıza çıkan özelliklerden bir tanesidir. Bu özellik sayesinde özellikle uzun yol gideceğiniz zaman ciddi anlamda yakıt tasarrufu yapmanız mümkün olacaktır.

Bu sistemin başarılı bir şekilde çalışabilmesi için öncelikle araç ayarları bölümünden serbest sürüş özelliğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Gerekli olan aktivasyon işlemlerini tamamladıktan sonra sürüş sırasında eğer ayağınızı gazdan tamamen çekerseniz şanzımanın içerisinde sürtünme meydana getiren dişliler birbirinden ayrılır ve böylece çok daha pürüzsüz bir şekilde hareket etmeye başlar. 

Bahsetmiş olduğumuz bu pürüzsüz hareket sırasında aracın hızlanmasını etkileyecek herhangi bir parça bulunmadığı için uzun süre boyunca sabit hızla hareket mümkün hale gelir. 

Bu teknoloji kullanım hayatına geçtikten sonra yapılan uzun araştırmalar sonucunda herhangi bir şekilde araca zarar vermediği ve ciddi anlamda yakıt tasarrufu yaptığı da yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. 



Serbest Sürüş Ne Zaman Çalışmaz

Özellikle spor araçlarda kısa süreiçerisinde hız kazanımı sağlamak için Sport modu açık iken serbest sürüşözelliği kullanılamaz. Bahsetmiş olduğumuz bu özelliği kullanmak istiyorsanızotomatik şanzımana sahip olan aracınızın “D” konumunda olup olmadığına dikkatetmeniz gerekiyor. 

Bahsetmiş olduğumuz bu unsurları göz önünde bulundurursanızserbest sürüş özelliğini kullanabilir ve firma tarafından sunulmuş olan buözellik sayesinde ciddi anlamda yakıt tasarrufu meydana getirebilirsiniz. 



Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları



Disqus Yorumları