Özellikle son zamanlarda piyasaya çıkan araçlarda sık sık kullanılmakta olan DSG sistemini uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız arabanın nasıl durdurulması gerektiği hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmanızı tavsiye ediyoruz.

DSG vitese sahip olan bir arabaya durduracağını zaman şu talimatları izlemeniz vites sistemi uzun bir süre boyunca kullanmanız için yardımcı olacaktır.

  • Aracın hızı tamamen bitmeden önce kesinlikle vitesi P veya R konumuna almak için fiziksel olarak bir zorlama yapmayın. 

  • Eğer aracınız yokuşta duruyorsa arabanın sahip olduğu ağırlığı tamamen şanzıman üzerine vermek kısa süre içerisinde DSG vites sisteminin problemler çıkmasına sebep olur. Yokuşta duyduktan sonra öncelikle arabayı N konumuna alın. 
  • Daha sonra el freni çekerek ayağınızı frenden çekin. Buna fiziksel olarak da hissedebilirsiniz ki aracın ağırlığı el freni üzerine binecektir. 
  • Daha sonra vites konumunu P’ye getirerek aracın sahip olduğu ağırlığı şanzıman üzerine yurt demek yerine el freni üzerine bırakarak çok daha uzun süre boyunca sağlıklı bir şekilde DSG vitese sahip olan bir aracı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  • Son olarak da aracı ilk çalıştırdığınızda andan itibaren ekran üzerinde benzin tüketimine göz atacak olursanız ilk çalışmaya başladığı sırada benzin tüketimini oldukça yüksek seviyelerde olduğunu görebilirsiniz. 
  • Araç harekete geçirme den önce benzin göstergesinde yer almakta olan rakamların 0.9 gibi değerlere düşmesini bekleyin. Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları