İlaçların etkisini azaltan yiyecekleri tükettiğinizde, onlardan daha az yararlandığınız gibi, yan etkilerini arttırabilme gibi bir istenmeyen duruma da maruz kalabilirsiniz.

• Greyfurt:

Her ne kadar, bu meyve sağlık için çok faydalı olsa da, cinsel gücü arttıran ilaçlarla birlikte tüketildiğinde, ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Cinsel gücü arttıran ilaçlarla birlikte tüketeceğiniz greyfurt, başta kalp krizi riskini arttırır; bunun dışında da kullanılan ilacın yan etkilerini en üst seviyeye çıkarttığı unutulmamalıdır.

• Ispanak:

İçeriğinde yüksek oranda Demir minerali bulunması dolayısı ile tüketilen ıspanak, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilirse, vücuda hiç bir yararı bulunmuyor.

Ispanağın, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesi halinde tüm besin değerini kaybetmesinin nedeni, içeriğinde bulunan K vitamini.

Sadece ıspanak değil, kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde etkisini yitiren yiyecekler arasında Brüksel lahanası, havuç ve avokado da yer alıyor.

Bu yiyeceklerle birlikte, kan sulandırıcı ilaç tükettiğinizde, kanınız sulanmak yerine pıhtılaşıyor.• Sarı Kantaron:

Özellikle yaraların çabuk iyileşmesi için tüketilen sarı kantaron bitkisi, kadınlar tarafından kullanılmakta olan doğum kontrol haplarının etkisini neredeyse sıfırlıyor.

Doğum kontrolü için kullandığınız ilaçla birlikte, sarı kantaron da tüketiyorsanız, her an bir bebek sürprizi ile karşılaşabilirsiniz.

• Muz:

Eğer tansiyon ilacı kullanıyorsanız, muz yememelisiniz.

İçeriğinde yüksek oranda Potasyum bulunduran muz, tansiyon ilaçlarının içerisinde bulunan Potasyum ile içeriğini birleştirdiğinde, kalp atışı düzensizliğine neden olur.

Bu durum ise kalp krizi riskinin artmasına sebebiyet verir.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları