Film deyince aklımıza hep dizi veya sinema gelmektedir. Dizi sevenler olduğu gibi sinema tutkunu olanlarda vardır. Sinemanın kalbi herkesin bildiği gibi Hollywood’da atmakta. Ancak son yıllarda bir ülke var ki Hollywood’un bu sektördeki pabucunu dama atacak gibi.

Evet tahmin ettiğiniz gibi Hindistan’ın Mumbai şehrinde, Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan Bollywood filmlerinden bahsediyoruz.  

Dans sahneleri ile meşhur olmuş bu Hint filmleri kimisi için çok güzelken kimileri için ise tercih edilmemektedir. Ancak Bollywood filmlerinin dünya çapında büyük hayran kitlesine sahip olduğunu söylemeden geçemeyiz. Peki Bollywood film sektörüne ismini yazdırmış en iyi 10 film nelerdir? Ya da şöyle söylemek mi lazım; Bollywood filmlerinin yeni farkına varmış kitleler için mutlaka izlenmesi gereken 10 film hangisidir

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Bollywood-Hint Filmi

Sıralamayı yaparken  IMDB puanı ile beraber hint filmleri konusunda ün yapmış sitelerin sıralamalarını dikkate aldık. Tabi Zuzumaru.com olarak kendi yorumlarımızda sıralamada etkili oldu. Bu listeyi aynı zamanda izlenecek Hint filmleri önerisi olarakta kayda alabilirsiniz. İşte en iyi 10 Hint filmi listemiz sizlerle. 1- 3 Idiots - 3 Aptal- Imdb: 8,4

2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda tanışan 3 arkadaşın maceralarını anlatırken aynı zamanda eğitim sistemini de eleştirmektedir. Hem Hindistan’da hem de yurt dışında en yüksek hasılat rekoruna sahip olan film 70 milyon $ hasılat getirmiştir. 171 dk süren film yaklaşık 3 saat sürmektedir.

2- My Name is Khane – Benim Adım Khan- Imdb:8,0

2010 yapımı ve Shah Rukh Khan, Kajol, Sheetal Menon gibi yıldız isimlerin yer aldığı film konusu şöyle; Asperger sendromlu bir Hintli Müslüman olan Khan, 11 Eylül saldırılarından sonra ülke genelinde Müslümanlara karşı girişilen şiddet olaylarından dolayı ABD Başkanı ile görüşmeye karar verir. Ancak bu görüşme kararı Khan’ı ülkeyi neredeyse bir baştan bir başa seyahat etmeye mecbur bırakacaktır. Film, bu seyahat anında Khan’ın başından geçenleri ve Başkanla görüşmek için neleri göze aldığını farklı bir bakış açısı ile anlatmaktadır.

3- Barfi – Imdb: 8,2

Anurag Basu tarafından yönetilen film aşkın farklı bir tanımını yapmaktadır. Aşkın toplumda kabul gören tanımından daha farklı olduğunu izleyicilere anlatmayı amaç edinen film tüm dünyada beğeni ile izlenmiş ve takdir görmüştür. Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra, Ileana D'Cruz gibi isimlerin oyunculuklarını sergilediği film birçok dalda ödüle layık görülmüştür. Dram, Komedi ve aşk tadında filmleri sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapım.

4- Pi’nin Yaşamı – Imdb:8,0

Yönetmenliğini Ang Lee, baş rollerini ise Suraj Sharma, Irrfan Khan, Gérard Depardieu, Tabu ve Adil Hussain yaptığı filmin uyarlama senaryosunu David Magee yapmıştır. Film 16 yaşındaki Pi’nin bir gemi yolculuğunda bir fırtına sonucu geminin batmasını ve Pi’nin bir bengal kaplanı ile okyanusun ortasında hayatta kalma mücadelesini konu almaktadır. 120 milyon $ lık bütçesi olan film yaklaşık 393 milyon $ hasılat elde etmiştir. 

5- Taare Zameen Par – Yer Yüzündeki Minik Yıldızlar – Imdb: 8,5

2007 yapımı filmin yönetmenliğini hem filmin oyuncusu olan Amir Khan ve Amole Gupte ile Ram Madhvani yapmıştır. Filmin konusu kısaca şöyle; Ailesi ve çevresi tarafından tembel ve hayal perest olarak eleştirilen Ishaan hem ceza amaçlı hem de daha iyi bir eğitim alması için yatılı bir okula gönderilir. Burada tanıştığı resim öğretmeni ile hayatı değişen Ishaan’ın hayat hilkayesini konu alan film Türkiye’de “yerdeki yıldızlar” veya “ her çocuk özeldir” isimleri ile de bilinmektedir.

6- Fanaa – Imdb: 7,2

2006 yapımı filmin başrolünde Aamir Khan ve Kajol oynamaktadır. Dizide Zooni, kör ama güzel bir kızdır. Bir tur rehberini tanıması ile hayatı değişen Zooni, gözlerini kazanır ancak bu seferde rehber olan Rehan’ı kaybeder. Rehan’ın öldüğünü zanneden Zooni gerçekle yüzleştiğinde hayatının en büyük sınavını vermek zorunda kalır. 5,3 milyon $ bütçe ile çekilen film birçok ödüle layık görülmüştür.

7- Rab Ne Bana Di Jodi – Allah’ın Birleştirdiği Çift – Imdb: 7,1

Allah’ın Birleştirdiği Çift veya Sende Rabbimi Gördüm olarak Türkçeye çevrilen filmin orijinal adı Rab Ne Bana Di Jodi’dir. 2008 yapımı Hint filmin yönetmeni Agitya Chopra’dır. Filmin hikayesi kısaca şöyledir; saf ve iyi kalpli büro memuru olan Surinder Sahni, neşeli bir kızken sevdiğini kaybetmesi ile karamsarlığa düşmüş ve aşka inancını kaybetmiş Anuskha Sharma ile evlenir. Evlilikleri ilk önceleri çok monoton geçen çift sonrasında farklı bir karakterin hayatlarına girmesi ile değişir. Bu karakter yine Surinder’in kılık değiştirmiş halidir. Eşini mutlu etmek için farklı bir karakterde eşinin karşısına çıkar. Srunderi’in bir karar vermesi gerekmektedir. Ya eşinin mutlu olduğu Raj olarak hayatına devam edecektir ya da gerçek kimliği ile her şeyi eşine açıklayacak ve eşinin karar vermesini bekleyecektir. Hüzün, aşk, komedi ve müziğin iç içe girdiği bir film. Mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

8- Ghajini – Imdb: 7,3

25 Aralık 2008 tarihinde vizyona girmiş ve kendi döneminde en büyük hasılat rekoruna sahiptir.185 dakikalık film efsane bir aşkı konu almaktadır. Film hem kurgu hem de oyunculuk açısından takdir toplamış bir yapım. Ghajini, sevdiği kız bir mafya grubu tarafından öldürülür ve bu esnada kafasına aldığı darbelerden dolayı hastaneye kaldırılır. Kendisine geldiğinde ise sadece 15 dakikalık bir hafıza kapasitesine sahiptir. Gördüğü kişileri, okuduklarını 15 dk sonra unutmaktadır. Sadece eski dostlarını ve anılarını hatırlamaktadır. Ghajini 15 dakikalık hafızası ile sevdiği kızı öldürenleri bulacak ve intikamını alacaktır. Sizce başarmış mıdır? İzleyin ve görün. Müthiş bir aşk ve aksiyon filmi. Tabi izlerken mendillerinizi hazırlamayı unutmayın.

9- Veer & Zaara – Imdb: 7,9

Başrollerinde Shahrukh Khan ve Preity Zinta’nın oynadığı 2004 yapımı film vizyona girdiği yılda en çok hasılat yapam film oldu. Dünya çağında bir çok önemli festivallerde gösterilen film aynı zamanda bir çok ödüle de layık görüldü. Filmin kısaca konusu şöyle; Zaara yaşlı bir kadının ölmeden önce istediği bir dileği yerine getirmek için Hinsdistan’a gider.  Bu seyahati sonucunda ortobüs bir kaza geçirir ve Zaana’nın hayatını Veer adında bir pilot kurtarır. Belli bir süre vakit geçiren çift bibirlerine karşı aşk var iduygular beslemeye başlarlar. Ancak Zaara’nın eve dönme zamanı gelmiştir. Zaara’nın başka biriyle evleneceğini öğrenen Veer Pakistan’a Zaara’yı almaya gider. Ancak Zaara’ın ailesinden büyük tepki gören Veer yine Zaara’nın ailesi tarafından düzenlenen bir komplo ile hapse girer. Uzun yıllar ayrı kalan çift sonunda kavuşacak mıdır? İzleyin ve bu imkansız aşk hikayesine sizde tanık olun.

10- Rang De Basanti – Onu Sarıya Boya – Imdb: 8,4

2006 yapımı film Türkçeye “Baharın Rengi” veya “Onu Sarıya Boya” olarak çevrilmiştir. 17 milyon dolar hasılat elde eden yapım 5,5 milyon dolarlık bir bütçe ile çekilmiştir. Başrollerini Aamir Khan , Sharman Joshi , Soha Ali Khan , R. Madhavan , Kunal Kapoor , Alice Patten ve Siddharth Narayan'ın paylaştığı film Yeni Delhi’de çekilmiştir. Sue Hindistan’a gidip dedesinin yazdığı günlüklerden yola çıkarak Hindistan’ın bağımsızlığı ile ilgili belgesel çekmeye karar verir. Üniversite öğrencilerinden yola çıkarak belgesel çekmeyi planlayan Sue olacaklardan habersizdir. Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları