Son dönemlerde kadınların ve erkeklerin ortak sorunu haline gelen karaciğer yağlanması birçok insanın gündelik yaşamını etkilemektedir.

Karaciğer yağlaması, fazla yağlı ve tuzlu yemeklerin tüketilmesi, yemeklerde çok fazla yağ bulundurulması, geç saatte yatmadan önce meyve yenilmesi gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Göbekli kişilerde daha çok rastlanılan karaciğer yağlanması, ileri aşamalarında ise doktor kontrolünde bazı ilaçlar kullanılması gerekebilir. 

Ancak ilk aşamalardaki karaciğer yağlanması, kişinin dikkatle uygulayacağı bir diyet programı sayesinde yok edilebilir.Diyetin yanında karaciğer yağlanmasını yok edecek bir kür de bulunmaktadır. Kırmızı pancar kullanılarak yapılabilecek bu kür kişinin yağlanmadan kurtulabilmesinde önemli bir yet tutmaktadır. 

Sirkeli su ile arındırdığımız kırmızı pancarı 1 litre suda 2-3 dakika boyunca kaynatıp suyunu süzerek bir kapta saklıyoruz ve 3 hafta boyunca arada kendinizi dinlendirerek özellikle açken tüketebilirsiniz. 

Günde 3 kez kırmızı pancarın suyunu içmek, karaciğerinizi yağlardan arındıracaktır. 

Karaciğer yağlanması bulunan kişilerin tüketebileceği süt ürünleri: Yağsız süt ve yoğurt ile az yağlı ve eritme olan peynirler

Tatlılar: Yağsız sütle yapılan tatlılar, meyve salatası, aşure, pestil, cezerye, kuru yemişli sucuklar

Yağlar: Zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır özü ve soya yağı

Kuruyemişler: Ceviz, badem, fındık, kestane

İçecekler: Çay, nescafe, az kalorili meşrubat

Ekmek: Tam buğday, çavdar, mısır ekmeği, makarna, bulgur

Et-yumurta: Tavuk, hindi, dana eti ve yumurta akı

Deniz Mahsülleri: Izgarada veya buğulama olarak yapılan balık

Karaciğer Yağlanması Olan Kişilerin Kesinlikle Kaçınması Gereken Gıdalar: Süt tozu, kaymak, şerbetli tatlılar, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı, sert margarin, tuzlu ceviz, hindistan cevizi, tuz ve mayonez, açma, poğaça, işkembe, paça suyu, salam, sosis

Karaciğer Yağlanması Olan Kişilerin Ölçülü Yemesi Gereken Gıdalar: Soya sütü, yarım yağlı süt, margarinle yapılan pasta, kurabiye, kek, bisküviler ve helva, antep fıstığı, yer fıstığı, tuzu azaltılmış sosa sosu

Eğer dikkat edilmesi gereken yiyeceklere dikkat edilir ve yenilmemesi gereken gıdalardan uzak durulursa ayrıca bunun yanında kırmızı pancar suyu tüketimine de başlanırsa kişi kısa zamanda karaciğer yağlanması rahatsızlığından kurtulabilir. Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları