Anabolik steroid kas gelişimi için kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Tıbbi olduğunu belirtmek önemlidir. Çünkü bu ilaç kas gelişme problemi yaşayan hastalara reçete ile verilmektedir.

Fakat günümüzde bu ilaç her yerden alınabilecek duruma gelmiştir. İnsanlar bu ilaçları kullanarak kas geliştirme yollarına girmiştir.

Bu ilacın bazı yan etkileri vardır. Bunlar ses kalınlaşması, kıllarda çoğalma, testilerin büyümesi v.b. durumlardır.

Anabolik Steroidin Fiziksel Zararları

Bu ilacın pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Kalp krizi riski, çeşitli kalp ritmik sorunları, karaciğer rahatsızlıkları, sivilceler, erkeklerde hormonal bozukluklar, kadınlarda sakal ve daha önce oluşmayan tüy oluşumları, yüksek tansiyona meyil gibi riskler ortaya çıkmaktadır. 

Bu kadar riske rağmen gençlerin çoğu anabolik steroidi kullanarak kas yapmaya çalışmaktadır. Araştırmalara göre çoğu genç kolay yoldan vücudunu geliştirmek, daha kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olmak, daha az emek harcayarak kolay vücut geliştirmek için bu ilacı kullanmaktadır. 

Bir sene içerisinde düzeli egzersiz ve hareketler ile elde edilecek vücudu anabolik streroid ile 3-4 ay gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde kazanıbilmektedirler. Bu sebeple de ilaca eğilim artmaktadır.

 Artık bu ilaçlara ulaşmak oldukça kolay olup, internetten sipariş yolu ile de ilaçlar satın alınabilmektedir. Eğer ilaç sadece eczanelerde reçete sistemi ile satılıyor olsaydı, ilaca olan rağbet bu kadar fazla olmazdı. Fakat zaman içerisinde bu konuyla ilgili yönetmelikler de geçerliliğini kaybetmiştir.Anabolik Steroidin Sebep Olduğu Ruhsal Sorunlar

Anabolik steroid ortaya çıkardığı fiziksel zararlar kadar ruhsal sorunlar da ortaya çıkarmaktadır. Ama bu psikolojik sorunlar genelde geçici değildir. 

Erkeklerde meydana gelen meme büyümesi, kıl miktarının artması, ses kalınlaşması, testisin aşırı büyümesi ya da küçülmesi gibi problemler, zaman içerisinde bireylerin kas yığını haline gelmesine neden olur. 

Bu yüzden de istedikleri kıyafetleri giyemezler ve yaz aylarında mayo giymekten çekinirler. Psikolojik olarak da oldukça olumsuz yönde etkilenirler. Kadınlarda da benzer durumlar söz konusudur. 

Aşırı anabolik steroid alımı sonucunda kadınların vücudunda kıllarda çoğalma, meme küçülmesi, seste kalınlaşma gibi yan etkenler sebebiyle ciddi psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 

Her iki cinste de psikolojik olarak bazı problemler yaşanmaktadır. Bunların başında özgüven eksikliği gelir. Birey anabolik streroidi vücudunu estetik açıdan daha güzel bir görüntüye sokmak için kullanmaktadır. 

İnsanlar giydikleri kıyafetlerin üzerlerinde daha güzel durmasını, yazın denize girerken fiziklerinin güzel gözükmesini isterler. 

Bu sebeplerden ilaç onlara daha cezbedici gelmektedir. Seste kalınlaşmadan dolayı daha az iletişim kurmaya başlarlar. İletişim azalması da insanları psikolojik olarak etkiler.

Anabolik steroid vücut kasını geliştirmektedir. Fakat birçok zararlı yan etkisi de vardır. Tıbbi olarak bakıldığında doktor kontrolü dışında bu ilacı kullanmak size ciddi problemler yaratabilir. 

Eğer kas geliştirmek istiyorsanız ilaç kullanmak yerine kendi çabalarınız ile ilerlemeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Böyle kaslı olmak ister miydiniz?

Böyle kaslı olmak ister miydiniz?Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları