Araçların içerisinde bulunmakta olan basınç sensörleri sayesinde lastik içerisindeki hava basıncının hangi seviyede olduğunu kolay bir şekilde tespit edebilir ve böylece güvenli sürüş için gerekli olan şartları sağlamış olursunuz.

Herhangi bir şekilde hava kaçırma veya patlama gibi bir durum meydana gelecek olursa aracın gösterge paneli içerisinde aşağıda görmekte olduğunuz şekil ortaya çıkacaktır.

Özellikle son zamanlarda üretilmekte olan araçların bazıları hangi lastikte problem olduğunu size detaylı bir şekilde aktarıyor olsa da eski model araçlarda böyle bir durum söz konusu olmadığı için manuel olarak kontrol etmek gerekiyor. Gerekli olan kontrol işlemleri yaptıktan sonra problemi meydana gelmesine sebep olan lastik üzerinde tecrübeli kişiler tarafından yapılacak birkaç işlem sonrasında hava basıncı problemi çözülür.

Uyarının çıkmasına sebep olan problemi ortadan kaldırdıktan sonra ışık sönmüyor ise uygulamanız gereken oldukça basit bir işlem var. Direksiyon arka bölümünde veya torpido gözünün iç kısmında lastik hava basıncı simgesi üzerinde bulunmakta olan bir düğme göreceksiniz. 

Bu bölgeye yaklaşık olarak 4 veya 5 saniye boyunca basılı tuttuktan sonra ekranda meydana gelen ikaz ışığı ortadan kalkacak ve böylece lastik hava basıncı güncel hali ile hafızaya alınacaktır.

 Bahsetmiş olduğumuz işlemleri yaptıktan sonra eğer lastik içerisindeki hava tekrar değişimi uğrarsa ikaz ışığı yeniden meydana gelir.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları