Günümüzde birçok insanı tehdit eden rahatsızlık obezitedir.

Halk arasında fazla şişmanlamak olarak da bilinen rahatsızlık aslında söylendiği kadar basit değildir.

Kilo ile beraber birçok hastalık kişileri tehdit etmektedir. Obezite, kişilerin şişmanlığı ile gözle görülür şekillerde de belli olabilir. 

Ancak bunun öğrenilmesi için bilimsel olarak hazırlanan bir yöntem vardır.Vücut kitle indeksine bakılarak kişilerin obez olup olmadığı anlaşılabilir. Vücut kitle indeksi boyun karesinin alıp, kilonun bu sayıya bölünmesiyle ortaya çıkar. 

Yani örneğin 1.60 boyunda olan bir kişi 1.60 x 1.60 işlemini yapıp 2.56 sonucunu bulduktan sonra kilosunu bu sonuca bölmek gerekir. 

Kilosu da örneğin 70 olan kişi 70 : 2.56 işlemini yapmalıdır. 27 küsürlü bir sonuca ulaşan kişi obez değildir. Obezlik belirtisi 30’dan sonra başlamaktadır. 

Bu sayı 30’a yaklaştıkça risk devam eder. 30’daki sayı da tam anlamıyla obez demek değildir ancak bu bir sınırdır. 

Vücut kitle indeksi 30’u geçtikten sonra özellikle 35’lere ulaştığında tehlike büyümektedir. Bu aşamalarda kişi mutlaka diyet veya spor yapmalı ve kilosunu düşürmeye çalışmalıdır. 

Çünkü aşırı kilo, mutlaka yanında başka sorunları da getirmektedir. Sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlamadan önce mutlaka dikkat edilip önlem alınması gerekmektedir. 

Vücut kitle indeksi yüksek sınırlara çıktıkça cerrahi mücadele gerektirebilmektedir. Bu yüzden bu sınırlara gelmeden önce önlem alınmalıdır. 

Bazı insanlar kilo vermeye başlasalar da diyet ve sporu bıraktıkları anda eski kilolalarını tekrar almaktan şikayetçi olmaktadır. 

Bu sorun aslında beslenme alışkanlığından dolayı kaynaklanmaktadır. Kilo alımı, bazı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi yanlış beslenme ile de ortaya çıkan bir sorundur.

Diyet ve sporla kilolarını veren kişiler eski yanlış düzenlerine geri dönerlerse verdikleri kilolaları almaları gayet normal olacaktır. 

Bu bir yaşam tarzı haline gelmelidir. Aç kalmak değil sağlıklı beslenmeye alışmak, kişilerin hayat standartlarını yükseltmeye yardımcı olmaktadır. 

Obezite, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle şişmanlamaya başlayıp obezite sınırında olan kişiler günlük yaşamlarında sebze ağırlıklı beslenmeye ve yağı, unu, tuzu, şekeri hayatlarından çıkarmaya çalışırlarsa bu sorundan kurtulmada yardımcı olacaktır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları