Adet sancıları, birçok kadını ayda birkaç gün boyunca rahat bırakmayan ve zaman zaman dayanılmaz sancılar haline gelen bir sorundur.

Adet sancısını yaşanılan dönemde ağrı kesici almak, geçici bir çözümdür ayrıca uzmanlar tarafından da bitkisel yöntem ve tedaviler daha çok önerilmektedir. 

Bu dönemde gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak ve ayaklarımızı sıcak tutmak faydalı olacağı gibi bazı bitkisel yöntemler de ağrıyı kesecektir.Karnın alt tarafına doğru koyulan sıcak su torbaları ağrıyı azaltmada yardımcı olacaktır. Çünkü sıcak su ile kan dolaşımı hızlandırılır ve ağrı geçirilir. Ayrıca ılık duş almak da ağrıyı azaltmada önemli bir müdahaledir. 

Bitki çayları, bu dönemde mutlaka vazgeçilmeziniz olmalıdır. Bitkilerin içindeki yatıştırıcı özellik taşıyan etken maddeler ağrıyı tamamen geçirecek ve sağlığımızı korumak açısından da yardımcı olacaktır. 

Kiraz Sapı Suyu: Adet sancılarını kalıcı olarak geçirmek yaz aylarının meyvesi olan kiraz sapları ile mümkündür. Yazın alınıp saklanan kirazların sapı, bu dönemlerde kaynatılıp içilirse hem adeti düzenlemeyi sağlayacak hem de ağrıyı yok edecektir.

Maydanoz: Bir tutam maydanoz bir bardak su içerisinde 6-7 dakika boyunca kaynatılıp suyu ılıkken içilirse ağrı azaltılır. Ayrıca maydanoz, idrar yolu enfeksiyonlarında da bir numaralı yardımcımızdır.

Papatya: Bahar aylarında ülkemizde bolca bulunan papatyalardan alıp bir köşede saklamak bizler için çok yararlı olacaktır. Çünkü papatya hem adet sancılarını keser hem de yatıştırıcı özelliği ile sinir ve stres durumlarında kullanılırsa kişiyi sakinleştirir. 

Tarçın: Birçok derde deva olarak görülen tarçının toz hali suda 5-6 dakika kaynatılabilir veya kabuk tarçın da kullanılabilir. Günlük yaşantımızda da içtiğimiz suyun içerisine kabuk tarçın eklemek bağışıklık sistemimizi güçlendirip metabolizmamızı düzene sokmada yardımcıdır.

Zencefil: Tek başına içilmesi biraz zor olan zencefil, kaynayan suya atıldıktan sonra biraz bal ile tatlandırılıp tüketilebilir. 

Adet döneminde yürüyüşler yapmak da faydalıdır. Ayrıca evde yapabileceğimiz basit nefes egzersizleriyle de ağrılar azaltılabilir. 

Adet döneminde tüketilmemesi gereken gıdalar ise; gaz yapan mercimek, fasülye gibi baklagillerin yanında kafein içeren çay, kahve gibi içeceklerdir. Et, yumurta ve alkollü içeceklerden de bu dönemde uzak durulmalıdır. Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları