Sabah kahvaltısı, sağlıklı beslenme için önemlidir ve insan vücudunun gün içerisinde gereksinim duyduğu bedensel ve zihinsel enerjinin temellerini attığı için de önemlidir.

Sadece sabah kahvaltısı yapmak da değildir önemli olan; yapılan kahvaltının sağlıklı olması esastır mesela.

Sağlıklı sabah kahvaltısı, içinde farklı vitamin, mineral ve proteinleri bulunduran sabah kahvaltısıdır.

Bu koşul sağlanmaz ise kişi kendini gün içerisinde yorgun ve sindirim sorunları olan bir birey olarak hissederken, aynı zamanda kilo alması da kaçınılmaz olur.

Sabah Kahvaltısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Acele Etmeyin: İşe - okula yetişmek için acele ederek yapacağınız sabah kahvaltısı, yediklerinizi sindirememenize, dolayısı ile kilo almanıza neden olur.

Bununla birlikte, gün içerisinde tansiyon problemleri ile uğraşmanız da söz konusu olacağından dolayı, kahvaltı için güne bir kaç dakika daha erken başlayın.■ Çok Yemeyin: Özellikle tatil kahvaltılarında, gereğinden fazla yeriz; çünkü kahvaltılıklar lezzetli olur.

Ancak böyle bir durum, gün içerisinde sindirim sorunları yaşamanıza ve kendinizi gün boyunca ağır hissetmenize neden olacaktır.

Bu nedenle yavaş yiyerek, doyduğunuz anda yemeyi bırakmalısınız.

■ Kahvaltılıkları Doğru Besinlerden Oluşturun: Gün içerisinde insan vücudunun bir miktar yağa da ihtiyacı bulunsa da, vitamin, mineral, protein ve life daha çok gereksinimi vardır. 

Bu nedenle çok sevdiğimiz börekleri, poğaçaları kahvaltıda yemek yerine, daha doğru besinlerin karışımını tercih etmeli, yumurta, yeşillik, domates, salatalık, zeytin, peynir... gibi isimlerden destek almalıyız.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları