Gün içerisinde zaman zaman acıkır ve atıştırmalıklara yönleniriz.

Ancak günlük hayatın koşturmacası, gerek iş hayatı; gerekse öğrencilik... derken, atıştırmalıkları sağlıklı olanlar arasından seçemeyip, hazır besinleri tercih edebiliriz.

Fakat hem besin değeri düşük olan, hem de sağlıklı olmayan bu atıştırmalıkların, uzun vadede insan hayatına ciddi zararları bulunmaktadır.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

■ Elma: Açlık dolayısı ile düşen kan şekerini dengeleyen elma, lif ve C vitamini bakımından yüksek besin içeriğine sahiptir.

Kabuğu ile tüketildiğinde daha da fazla lif sağlayan elmanın, tokluk hissi oluşturma etkisi bulunmaktadır.

Sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alan kaju, badem ve ceviz ile birlikte tüketildiğinde ise daha da olumlu sonuçlar ortaya çıkarttığını belirtmemiz gerekir.■ Hurma: İçeriğinde bol miktarda Potasyum ve Protein bulunduran hurmanın, kolesterolü dengede tutan yağları da barındırdığını belirtmemiz gerekir.

Daha çok ramazan ayında tüketilse de, kan şekerini dengede tutan özelliği ile tokluk süresini uzatan besinler arasında yer aldığını unutmamak gerekir.

■ Tuzsuz Fıstık: Sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alan tuzsuz kavrulmuş fıstıktan 10 adet tüketilmesi, tokluk hissinin sağlanması adına gereklidir.

İçeriğinde hem yüksek kalori; hem de yağ asitleri bulundurması dolayısı ile tüketen kişinin kendini enerjik hissetmesini sağlaması söz konusudur.

■ Fındık: İçeriğinde Kalsiyum ve Demir bulunduran fındık, aynı zamanda sağlıklı yağlar da içermektedir.

Günde bir avuç tüketilmesi halinde tok tutar; bununla birlikte, yanında kuru incie ve kuru kayısı gibi vitamin ve mineral değeri de yüksek olan besinleri tüketmek, fındığın daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilir.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları