Birçok kadının korkulu rüyalarından birisi olan selülit özellikle yaz aylarında rahatsızlık vermektedir.

Ancak yaz aylarına gelinmeden bu derdin tedavisini yapmak ve aylarına aklımızda hiçbir sorun olmadan girmek de mümkündür.

Selülit, bacaklarımızda portakal kabuğu görünümü oluşmasına neden olan bir sorundur. Bikini ve mayo sezonunun açılmasıyla birlikte ise daha çok gündeme gelmeye başlar. 

Ayrıca selülit, bazı kadınlarda bacaklarda ağrı olmasına da neden olur.Selülit olan bölgelerdeki dokuyu düzeltebilmek için ise yapılabilecek oldukça kolay evde tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Selülitleri tedavi etmek için, 3 adet sulu limon kulanılmalıdır. Limonların suları sıkılmalıdır. 

Ancak eğer limonun suyu çok fazla çıkmamış ise 4 limon da kullanılabilir. Limon suyu ne kadar miktarda çıkmış ise aynı miktarda susam yağı da kullanılmalıdır. Bu iki madde karıştırılmalıdır. 6 adet ağrı kesici de bu karışımın içerisinde çözülmelidir. 

Ayrıca karışımın içerisine 50 gram kadar kafuru ve 1 tatlı kaşığı kadar kekik yağı ilave edilmelidir. Bu karışım haftada 3-4 gün selülit olan bölgeye sürülürse selülitlerden büyük oranda kurtulduğu görülecektir.

Ayrıca 1 fincan öğütülmüş kahve, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 2 çorba kaşığı kadar bal bir kapta iyice karıştırılmalı ve yoğun kıvamlı bir hamur hazırlanmalıdır. 

Bu hamur, selülit olan bölgeye haftada 3-4 defa banyo öncesinde uygulanıp bir süre bekletildikten sonra yıkanıp temizlenmelidir.

Bu tariflerin yanında kahve ile yapılabilecek bir tarif daha vardır. 2 kaşık kadar kahve sodyum bikarbonat denilen malzeme ile karıştırılıp içerisine 2 kaşık da zeytinyağı ilave edilmelidir. Bu karışım iyice birleştikten sonra ise yine selülitli bölgeye uygulanmalıdır. 

Selülit için yapılabilecek en etkili olan bü üç yöntem aynı anda yapılmamalıdır. Eğer istenirse önce birisi daha sonra diğer yöntem yapılabilir. 

Zaten yöntemleri haftada 3 kez yapmak yeterli olduğu için 1 ay boyunca aynı yöntem uygulanmalı ve 1 ayın sonunda bir fayda görülmezse diğer yönteme geçilmelidir. Ancak bu yöntemlerin sonuç vermesi bir aydan daha uzun da sürebilir. Pes edilmeden bu uygulamalara devam edilmelidir.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları