Ciltte biriken ve sivilce olarak adlandırılan yağ tabakaları daha çok ergenlik döneminde görülse de, zaman zaman herkesin canını sıkabiliyor.

Sivilce lekeleri, sivilcelerin sıkılması, koparılması ya da kaşınması ile ortaya çıkar.

Bazen çukurlarla, bazen lekelerle kendini belli eden sivilce izleri, bir takım yöntemlerin kullanılması ile giderilebilir; ya da en azından azaltılabilir.

Sivilce izlerini yok etmek için tıbbi yöntemlerden yararlanmak istiyorsanız, Dermatoloji uzmanına başvurmalısınız ki bu şekilde size ya kimyasal peeling; ya da lazer uygulaması gerçekleştirilir:

Ancak doğal yöntemlerle de sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

■ Hem sivilce izlerini yok etmek; hem de içeriğindeki E vitamini dolayısı ile cildinizi beslemek için uygulamanız gereken karışım: bir tatlı kaşığı olgunlaşmamış avokado ile bir çay kaşığı badem yağından oluşmaktadır.

Elde edeceğiniz bu doğal E vitaminli karışımı cildinize düzenli olarak uygulayabilirsiniz.■ Eşit miktarda maden suyu ile elma sirkesini karıştırın ve elde etmiş olduğunuz bu doğal karışımı pamuk yardımı ile cildinize uygulayın.

Öğleden önce ve öğleden sonra olarak günde iki sefer gerçekleştireceğiniz bu uygulamadan, etkin sonuç alacaksınız.

■ Eğer kuru cilt tipine sahip değilseniz, sivilce izlerinden kurtulmak için limon suyundan yararlanabilirsiniz. Haftada iki ya da üç sefer uygulayabileceğiniz limon maskesinde yapmanız gereken tek şey, gece yatmadan önce, pamuk yardımı ile limon suyunu cildinize uygulamaktan ibarettir.

Sabah uyandığınızda ise cildinizi ılık su ile durulamalısınız.

Limon maskesini uygularken sivilcelerin patlamamasına dikkat etmelisiniz.

Kızarıklık ya da kuruma gibi etkiler görüldüğünde ise limon maskesinden tamamen kurtulmalısınız; çünkü limonun cildi kurutma özelliği bulunmaktadır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları