Oturduğunuz yerde bir süre dinlenip, sonra ayağa kalktığınızda; ya da sabahları uyanıp yataktan kalktığınızda, topuğunuzda hissettiğiniz batmanın nedeni genellikle topuk dikenidir.

Topuğun altında Kalsiyum birikerek, bunun, kemik gibi dışarı çıkması haline topuk dikeni adı verilmektedir.

Büyüklüğü iki santime kadar ulaşabilen topuk dikeni, ayağın üzerine bastığınızda, deri ve dokuda rahatsızlık hissi yaratarak ağrıya neden olur.

Röntgenle kolayca tespit edilebilen topuk dikeni büyüktür; ama küçük olması durumunda röntgen topuk dikenini göremez ve bu duruma topuk dikeni sendromu adı verilmektedir.

Ayak kemerinde görülen iltihaplanmanın adı plantar fasit'tir ve bu da çoğu zaman topuk dikeni olarak değerlendirilmektedir.

Plantar fasit, topuk dikeni değildir, ama ilerleyen aşamalarda topuk dikenine dönüştüğü görülmüştür.Topuk Dikeninin Nedenleri

Ayakta bulunan kas ve kas bağının zorlanması sonucu, topuk kemiği zarı aşınır ve topuk dikeni bu durumdan ileri gelmektedir.

Bu durumun ortaya çıkmasının bazı nedenleri bulunmaktadır; örneğin, düz ve sert bir zeminde spor yapmak ve bu durumda spor ayakkabı giymemek, uzun süre yürüyüş yapmak, kilolu olmak, uzun süre ayakta kalmak... gibi unsurlardan söz edebiliriz.

Ayağınıza uygun olmayan, özellikle topuk kısmı sert malzemeden yapılmış ayakkabıları giymek de topuk dikeni nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayak tabanında bulunan yapısal bozukluklar da topuk dikenine neden olabilir; bu durum yükün eşit olarak dağılmaması dolayısı ile topuk dikenine neden olmaktadır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları