Yüksek tansiyon, hipertansiyon olarak da bilinir ve normalden fazla kan basıncının damarlarda bulunması şeklinde tanımlanabilir.

Yüksek tansiyonun tedavisinin yapılmaması halinde, başta kalp damar hastalıkları olmak üzere pek çok sorunla karşılaşılabilir: kalp büyümesi, damar sertliği, böbrek yetmezliği, damar daralması, kalp yetmezliği... yüksek tansiyonun vücuda uzun vadede verdiği zararlar arasında yer almaktadır.

Yüksek Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

■ Kulaklarda çınlama

■ Bulanık görme

■ Burun kanaması

■ Baş ağrısı

■ Baş dönmesi

Eğer kişide yüksek tansiyon problemi kronik değilse; sorun ani şekilde ortaya çıktıysa, anksiyete, nefes darlığı gibi belirtiler de çıkabilir.Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Öncelikle, yediğimiz - içtiğimiz her şeyin tansiyonu etkilediğini unutmamalıyız. 

Örneğin, yüksek tansiyonu düşürmek için kişiye limon ya da sarımsak önerilebilir.

Buna paralel olarak, yanlış beslenme ve yaşam tarzı, yüksek tansiyonun nedenlerinden ilkidir.

35 yaş üstü kişilerde daha sık görülen yüksek tansiyon, özellikle yağlı ve tuzlu gıdaların fazla tüketilmesi ile gelişmektedir.

Hareketsiz yaşam tarzına sahip ve aynı zamanda şişman kişiler, uyku düzenlerine de dikkat etmiyorlarsa, yüksek tansiyonun görülme sıklığı daha fazladır.

Sigara ve alkol tüketimi, pek çok sorunun olduğu gibi yüksek tansiyonun nedenleri arasında da yer almaktadır.

Genetiğin de etkisi bulunan hastalık, özellikle birinci dereceden akrabalarında yüksek tansiyon sorunu bulunan kişilerde daha sık görülür.

Tiroit problemleri ve böbrek rahatsızlıklarının da zaman zaman yüksek tansiyona neden olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları